Squad İnceleme
 1. Anasayfa
 2. İnceleme

Squad İnceleme

0
6.4
Squad İnceleme

Büyük bir harita, gerçekçi savaş atmosferi… Böyle bir ortamda ordunun içinde asker rolüne bürünmeye ne dersiniz? Squad size klasik aksiyonlu FPS oyunundan ziyade stratejik bir savaş deneyimi sunuyor.

 • Gerçekci Savaş Deneyimi 10
 • Detaylı Askeri Donanımlar 10
 • Müthiş Atmosfer 10
 • Gerçekçiliğin Sıkıcı Hal Alması 1
 • Savaşların Uzun Sürmesi 1

Günümüzde deneyebileceğiniz birçok farklı FPS türünde video oyunu bulunuyor. Bu oyunlardan bazıları gerçekliği hedefliyor, bazıları ise bizlere fantastik bir deneyim yaşatıyor. Bugün incelemekte olduğum Squad ise konu FPS old

Konusu

Squad, 50v50 kişilik çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyundur. 50’şer kişilik iki taraf büyük bir haritada karşı karşıya gelir ve taktiksel savaş mücadelesi verir.

İki taraf kendi içinde 9 ekibe (manga) ayrılır. Her ekibi yönlendiren liderler vardır. Amacımız kendi kontrol noktalarımızı korurken aynı zamanda kontrol noktalarını ele geçirip zafere ulaşmaktır.

Nasıl Oynanır?

Oyuna başlamadan her oyuncu askeri görevini seçerek takımın ekiplerinden birine dahil olur. Bu takımlar ülkelerin birliklerinden oluşur. (Örn: ABD, Rusya) Oyunun içinde seçtiği askeri göreve uygun ekipmana sahip olur. Tüm oyun boyunca bu göreve uygun bir role bürünür. Oyun içinde rolüne uygun görevleri yerine getirmesi büyük önem taşır. Örneğin sıhhiyeci rolünde yaralanan takım arkadaşınıza tıbbi yardım yaparak ölmemesini sağlayabilirsiniz.

Haritada takımınızın belirlenmiş 3 merkezinden birinde doğarak oyuna başlanır. Ekip liderinin verdiği direktiflerle düşman hattında nasıl bir savaş stratejisi yürütüleceği belirlenir. Squad’ta ekibinizle kuracağınız iletişim oyunun başından sonuna kadar en önemli süreçtir. Ekip liderleri öncülüğünde tüm takımın koordineli hamleleri savaşın kazanılmasında büyük paya sahiptir. Yani diğer FPS oyunlarındaki kişisel yeteneklerden ziyade Squad’ta galibiyete ulaşabilmek için takım oyunu oynamak gerekir.

İlk oyun deneyimlerinde kolay bir şekilde ölmek olası. Haritanın büyük olması mevzi alanını da genişletiyor. Bu nedenle düşman hatlarına ilerledikçe nereden geldiği anlaşılmayan kurşunlarla ölebiliyorsunuz. O yüzden bu devasa haritada hızlı aksiyonlardansa sabırlı ve dikkatli olmak, yerinde hamleler yapmak, doğru siper pozisyonlarını almak daha önemli. Oyunun gerçekçiliğinde en can sıkan durum. Bu durum bazen temel gayemiz olan eğlencenin önüne geçebiliyor.

squad

Oyunda öldüğünüz zaman give-up verirseniz karşı takım ticket kazanır ve skorunu yükseltir. Eğer give-up vermeden takım arkadaşınız tarafından kurtarılırsanız karşı takıma skor gitmemiş olur. Ancak oyunda asıl önemli olan bireysel skordan çok takım olarak düşmanın merkezlerini ele geçirerek skor üretmektir. Böylece kazanan taraf takımınız olur.

Oyun mekanikleri

Squad askeri donanımlarla detaylı bir oyun mekaniği sağlıyor. Ülkelerin orduları kendilerine özel gerçekçi teçhizata sahip. Oyundaki tanklar, helikopterler, ve diğer savaş araçlarıyla etkileşime girdiğinizde gerçek bir savaşın içinde olduğunuzu hissedebiliyorsunuz.

Grafikler

Squad üst düzey grafikleri sayesinde oyun deneyiminizi zevkli hale getiriyor. Dünya’nın farklı coğrafyalarındaki renkli haritalarda, askeri donanımların gerçekçi grafikleriyle savaşın içinde asker olduğunuzu zirveye kadar hissediyorsunuz.

squad

Oyun Modları

 • Advance and Secure (AAS): İki takım da düşmanının kontrol noktalarını sırasıyla ele geçirerek zafere ulaşmaya çalışır.
 • Skirmish: AAS’de olduğu gibi İki takım da düşmanının kontrol noktalarını sırasıyla ele geçirerek zafere ulaşmaya çalışır. Ancak bu modda  savaş haritanın kırpılmış belirli bir bölümünde yapılır. Alınan skorlar Advance and Secure’den farklılık gösterir.
 • Random Advance and Secure (RAAS): AAS moduyla neredeyse aynıdır. AAS’te bayrak düzeni statikken ve haritada her zaman aynıyken, RAAS’te rastgeledir ve her oyunda değişir.
 • Invasion: Bu modda saldıran ve savunan takım vardır. Saldıran takımın kazanması için tüm bayrakları ele geçirmesi gerekir. Savunan takım kazanmak için bayraklarını savunmalı ve düşmandan skor almalıdır.
 • Insurgency: Bu modda saldıran takım düşmanın cache’lerini (mermi kutuları) bularak imha etmesi gerekir. Savunma takımının amacı kutuları korumaktır.
squad oyun image.1628160469

Haritalar

Skorpo, Belaya, Fool’s Road, Gorodok, Mestia, Narva, Yehorivka, Chora, Kamdesh Highlands, Kohat Toi, Kokan, Lashkar Valley, Logar Valley, Sumari Bala, Al Basrah, Fallujah, Mutaha, Tallil Outskirts, Manic-5, Goose Bay, Training, Jensen’s Range.

Kısacası Squad’ı deneyim edebileceğiniz onlarca harita var ve her geçen gün geliştirici ekip yeni içerikler eklemeye devam ediyor. Son sözümüz ise bu oyunun gerçekten yüksek potansiyelli bir oyun olduğu. En azından bir denenmeyi hak ediyor.

İlginizi Çekebilir
endzone2

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir