ETS 2 ve ATS için Parallax Teknolojisi ve Yeni Render Motoru Geliyor
  1. Anasayfa
  2. Genel

ETS 2 ve ATS için Parallax Teknolojisi ve Yeni Render Motoru Geliyor

Yılbaşı özel yayınında yeni render motoru için ayrıntılar paylaşıldı. SCS Software CEO‘su Pavel Sebor‘ın açıklamasına göre 1.50 güncellemesinde ETS 2 ve ATS için geliştirilen yeni render motoruna kavuşacağız.

0

ETS 2 ve ATS için Parallax Teknolojisi ve Yeni Render Motor Geliyor!

Yılbaşı özel yayınında yeni render motoru için ayrıntılar paylaşıldı. SCS Software CEO‘su Pavel Sebor‘ın açıklamasına göre 1.50 güncellemesinde ETS 2 ve ATS için geliştirilen yeni render motoruna kavuşacağız. Şu an SCS çalışanları iç testlerde bu yeni renderer motorunu kullanıyor.

DirectX 12, Vulkan, Metal(Apple Mac için) gibi 3D GPU API iyileştirmelerinden yine bahsedildi. Bu destekler geldikten sonra yeni render motoru sayesinde yeni modern shader ve efektlerden faydalanabilecekleri ayrıca konsol sürümlerinin önünü açacağı vurgulandı. Multicore yani çoklu çekirdek gelişmesi sayesinde yukarıdaki  DX12 veya Vulkan ile birlikte Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator’daki CPU yükü GPU’ya aktarılabilecek. GPU’nun işlemesi gereken görüntüleri gereksiz yere işlemciye bindirmeyecekler. Böylece kendi grafik kartlarımızın gücünü bu simülatörlerde doğru kullanabileceğiz. Bu teknik anlamda bir bakıma oyunun performansının optimizasyon tarafında diğer modern oyunlarda olduğu gibi iyileşmesi demek oluyor. Bazı durumlarda FPS kazanımını sağlamaya veya düşüşlerini engellemeye yarasa da bundan söz etmiyorlar. Kenar yumuşatma ile ilgili de yeni teknikler kazandırılacak. 1.48, 1.49 gibi güncellemeler zaten bu altyapı için bazı değişiklikler getirmişti.

Konsol versiyonundan maalesef bu aşamaya henüz geçilmediği için çok bahsedilmedi. ETS 2 ve ATS’yi bu yeni render motorundan sonra daha cesur değişiklikler bekliyor. SiSL’in belirttiğine göre yeni render motoru her iki oyunu da değişime sokabilecek. 1.50 güncellemesi önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde deneysel olarak paylaşılacak mı göreceğiz ancak çok uzakta görünmüyor.

SCS ekibi 1.49 güncellemesi ile yeni hava durumu efektlerini, skybox(gökyüzü) iyileştirmeleri ve çok beklenen dünyanın uydusu Ay’ı dahil etmeyi başarmıştı. Umarız yeni render motorundan yeni hava durumu olayları, efektler ve genel olarak grafik kalitesi daha iyi bir yöne doğru gider.


Mevsimler!

Pavel hiç uzatmadan direkt Winterland etkinliğinden bahsederken Mevsimler özelliğinin gelecek planlarında olduğunu ama henüz bundan bahsedemeyeceklerini belirtti. Yeni render motoru ve sonrasında geliştirilecek olan yeni shaderlar ile mevsimler için istedikleri altyapıyı sağlayabilecekler mi göreceğiz. Açıkçası yayın boyunca gösteremeyecekleri veya yakın zamanda güncelleme ile sunamayacakları hiçbir şeyi paylaşmadılar.


Parallax teknolojisi Prism3D motoruna dahil edilen modern tekniklerden olmuş. Yayın sırasında bir video ile binaların camlarının çok daha canlı görüldüğüne şahit olduk. Parallax sahte bir 3D interior(fake interior) oluşturmaya yarıyor. Aslında bu teknik sayesinde tek bir görseli bize sanki dört duvar ve zemin ile tavan şeklinde gerçekten odaların içleri 3D bir ortammış gibi göstermeye çalışıyor. Günümüzde neredeyse çoğu oyunda oyuncunun gördüğü yakın binalarda bu teknik sayesinde gerçekçi bir görünüm oluşturuluyor. ETS 2 ve ATS için de yüksek ihtimalle 1.50 güncellemesinde motora eklenecek. Bundan sonra yoldan geçerken gördüğümüz binaların içlerindeki odalarda farklı manzaraları farklı aydınlatma efektleri ile daha canlı ve gerçekçi göreceğiz.

Prototip videosunun gösterildiği yayını şu andan 01:11:11 itibaren izlerseniz tam olarak anlayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir